Haber

Polonya Cumhurbaşkanı: “Füzeyi kimin ateşlediğine dair net kanıtımız yok”

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, ülkesinin Ukrayna hududundaki Przewodow köyünde 2 kişinin hayatını kaybettiği olayda füzeyi kimin attığına dair net bir delilin olmadığını belirterek, “Müfettişler bu konuyu açıklığa kavuşturacaktır. Büyük olasılıkla, Rus yapımı bir füzeydi ancak şu anda hepsi hala araştırılıyor.” dedi.

Duda, gece boyunca ABD Lideri Joe Biden, NATO Genel Sekreteri Jens Stontelberg, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile bir dizi telefon görüşmesi yaptığını belirtti.

Biden’ın, araştırma konusunda destek sözü verdiğinin altını çizen Duda, ” Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik füze saldırısının neredeyse tüm gün sürdüğünü pek güzel biliyoruz lakin şu anda bu füzeyi kimin ateşlediğine dair net bir ispatımız yok. Soruşturmalar sürüyor. Müfettişler bu mevzuyu açıklığa kavuşturacaktır. Büyük olasılıkla, Rus imali bir füzeydi fakat şu anda hepsi hala araştırılıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Duda, “ciddi şekilde” sakin ve ihtiyatlı davrandıklarını belirterek “Herkesten sakin olmasını istiyorum. Polonyalı askerler alanda. Bizim için müttefik dayanağı var. Bize karşı tüm müttefik taahhütleri katiyen destekleniyor. Biz çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Polonya’nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne dün kaynağı bilinmeyen bir füzenin düştüğü ve 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Bunun ardından Polonya Ulusal Güvenlik Komitesi acil toplanmış ve “askeri birliklerin savaşa hazır olma durumunun artırılmasına” karar verilmişti.

Birçok NATO ülkesi gelişmenin telaş verici olduğu istikametinde açıklamalar yapmış, olayın tüm boyutlarının incelenmesi ve pek çok detayın açığa kavuşturulması gerektiğini belirtmişti.

Duda, Ulusal Güvenlik Heyetinin bugün saat 12.00’de toplanmasına karar verildiğini duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu